Разлика помеѓу преработките на „Ubuntu“

Додадени 6 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Креиран → Создаден (3)
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован, Базиран → Заснован)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Креиран → Создаден (3))
|4.10 || октомври 2004 || Warty Warthog || Првата верзија
|----
|5.04 || април 2005 || Hoary Hedgehog || КреиранаСоздадена првата верзија на „Kubuntu“
|----
|5.10 || 13 октомври 2005 || Breezy Badger || КреиранаСоздадена првата верзија на „Edubuntu“
|----
|6.06 LTS || 1 јуни 2006 || Dapper Drake || LTS-верзија, создадена првата верзија на „Xubuntu“
|7.04 || 19 април 2007 || Feisty Fawn ||
|----
|7.10 || 18 октомври 2007 || Gutsy Gibbon || КреиранаСоздадена првата верзија на „Gobuntu“
|----
|8.04 LTS || април 2008 || Hardy Heron || LTS-верзија