Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Почести и награди: Јазична исправка, replaced: креирање → создавање
с (Форматна исправка на датуми, replaced: февруари]], 1 → февруари]] 1, април]], 1 → април [[1)
с (→‎Почести и награди: Јазична исправка, replaced: креирање → создавање)
 
== Почести и награди ==
Во 1979 година, на Возњак му била доделена [[Грејс Хопер Мареј награда]]. Во 1985 година, Возњак го добил [[Национален медал за технологија|Националниот медал за технологија]] (со Стив Џобс) од американскиот претседател [[Роналд Реган]]. Во декември 1989 година, тој почесно добил диплома за [[доктор по Инженерство]] од [[Универзитет на Колорадо во Болдер|Универзитетот на Колорадо во Болдер]], каде што студирал во доцните шеесеттите години. Подоцна тој донираше средства за креирањесоздавање на „Воз лаб„ на Универзитетот на Колорадо во Болдер. Во 1997 година, тој беше прогласен за соработник на [[музеј за компјутерска историја|музејот за компјутерска историја]]. Возњак бил клучен фактор и добротвор на Дискавери Музејот на децата на Сан Хозе;. Улицата пред музејот била преименуван во Woz Way во негова чест.
 
Во септември 2000 година, Возњак бил примен во [[Салата на Славните Национални Пронаоѓачи]], во 2001 година тој бил награден со седмата Хајнц награда за технологија, економија и вработување која се доделува секоја година. Асоцијацијата на Американски Хуманисти му ја додели наградата за наука Исак Асимов во 2011 година.