Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Одземени 3 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јануари]], 2 → јануари 2, декември, 2 → декември [[2 (2)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јануари]], 2 → јануари 2, декември, 2 → декември [[2 (2))
| editing = Мартин Валш
| distributor = „[[Miramax Films]]“
| released = [[27 декември]], [[2002]]
| runtime = 113 минути
| country = {{САД}}
| gross = $306.776.732<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.boxofficemojo.com/alltime/domestic/never1.htm |title=Top Grossing Movies That Never Hit #1 at the Box Office |publisher=Box Office Mojo |accessdate=July 18, 2010}}</ref>
}}
'''Чикаго''' ({{lang-en|Chicago}}) е [[мјузикл]] од [[2002]] година издаден од издавачката куќа „Miramax Films“. Филмот првпат почнал да се прикажува на [[27 декември]], [[2002]] во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на [[24 јануари]], [[2003]]. Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во [[Чикаго]] во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е [[Роб Маршал]], а адаптацијата за филм е напишана од [[Бил Кондон]]. Филмот Чикаго има освоено шест Оскари во 2003 вклучувајќи и оскар за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата најдобар филм по филмот [[Оливер!]] во (1968).
 
Дејствието на Чикаго се врти околу Велма Кели и Рокси Харт, двете осудени за убиство кои чекаат смртна казна во [[Чикаго]] од 1920-тите. Велма, која професионално игра во водвиљ, и Рокси, домаќинка со аспирации да биде ѕвезда, се борат за слава која ќе ги држи подалеку од гилотината. Во филмот глумат [[Кетрин Зета-Џонс]], [[Рене Зелвегер]] и [[Ричард Гир]].