Договор од Берлин (1878): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јули]], 1 → јули [[1
с (→‎Одлуки од Конгресот: Правописна исправка, replaced: три пати → трипати)
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јули]], 1 → јули [[1)
[[Податотека:Berliner kongress.jpg|thumb|350px|[[Антон фон Вернер]]. ''Берлински конгрес''.]]
[[Податотека:Karti od Sanstefan i Berlinski kongres 1878.jpg|right|300px|thumb|Карти на Македонија од Санстефан и Берлин (1878)]]
'''[[Берлински конгрес|Берлинскиот конгрес]]''' ([[13 јуни (настани)|13 јуни]] - [[13 јули (настани)|13 јули]], [[1878]]) е средба на државните претставници на тогашните европски големи сили и [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]] која се одржала во [[Берлин]] во [[1878]] година, после завршувањето на [[Руско-Турска војна|Руско-турската војна, 1877-1878]]. На конгресот се расправало за новонастанатите услови на [[Балкан]]от. Претседавач на конгресот бил [[Ото фон Бизмарк]].
 
== Цели на Конгресот ==