Разлика помеѓу преработките на „Грета Гервиг“

Одземени 6 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: била родена → е родена
(#WPWPMK #WPWP)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: била родена → е родена)
 
== Животопис ==
Гервиг билае родена во [[Сакраменто|Сакраменто, Калифорнија]] и израсната во соседството Ривер Парк.<ref name="Hubler">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.sacbee.com/opinion/opn-columns-blogs/shawn-hubler/article69510342.html|title=Will someone help Greta Gerwig make her ode to Sacramento?|last=Hubler|first=Shawn|date=April 2, 2016|work=[[The Sacramento Bee]]|accessdate=January 20, 2020}}</ref> Таа е ќерка на Кристин (н.е. Сауер), медицинска сестра на Об-Гин и Гордон Гервиг, која работела за кредитна унија на заеми за мали деловни активности.<ref name="Smallwood">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nytimes.com/2017/11/01/magazine/greta-gerwigs-radical-confidence.html|title=Greta Gerwig's Radical Confidence|last=Smallwood|first=Christine|date=November 1, 2017|work=[[The New York Times]]|issn=0362-4331|accessdate=November 1, 2017}}</ref> Таа е близу до нејзините родители и тие настапуваат во ''Франсис Ха'' како родители на нејзиниот лик. Таа има постар брат, пејзаж архитект и сестра, менаџер во Комисијата за еднакви можности за вработување.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.vanityfair.com/hollywood/2014/09/greta-gerwig-eden-the-humbling|title=Greta Gerwig Is Sorry Her Little Brother Didn't Get to Watch ''How I Met Your Dad''|date=September 7, 2014|work=[[Vanity Fair (magazine)|Vanity Fair]]|accessdate=September 7, 2014}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/greta-gerwig-the-queen-of-lowbudget-cinema-is-breaking-into-the-mainstream-with-her-role-in-arthur-2267216.html|title=Greta Gerwig: The queen of low-budget cinema is breaking into the mainstream with her role in Arthur|last=Adams|first=Guy|date=April 16, 2011|work=The Independent|accessdate=May 24, 2013}}</ref> Гервиг има германско, ирско и англиско потекло.
 
Гервиг била одгледан унитарен универзалист .<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.uuworld.org/ideas/articles/289465.shtml|title=Greta Gerwig, UU film star|last=Littleton|first=Cynthia|date=August 15, 2013|work=[[The Christian Register|UU World]]|accessdate=August 20, 2013}}</ref> Таа присуствувала во Средното училиште Св. Францис, католичко училиште за девојчиња во Сакраменто и дипломирала во 2002 година.<ref name="Smallwood"/><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.stfrancishs.org/page/the-arts/alumnae-in-the-arts|title=St. Francis Catholic High School Alumnae in the Arts|archive-url=https://web.archive.org/web/20180618075950/https://www.stfrancishs.org/page/the-arts/alumnae-in-the-arts|archive-date=June 18, 2018|accessdate=February 10, 2018}}</ref> Таа се опишала себеси како „интензивно дете“.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://ca.movies.yahoo.com/blogs/the-reel-breakdown/rome-love-star-greta-gerwig-wild-woody-allen-214237354.html|title='To Rome With Love' star Greta Gerwig is wild about Woody Allen — just read her high school yearbook|last=Adams|first=Thelma|date=June 22, 2012|publisher=[[Yahoo! Movies]]|accessdate=January 19, 2013}}</ref><ref name="Brockes">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.theguardian.com/film/2013/jul/13/greta-gerwig-frances-ha|title=Greta Gerwig: daydream believer|last=Brockes|first=Emma|date=July 13, 2013|work=[[The Guardian]]|accessdate=July 16, 2013}}</ref> Гервиг покажала ран интерес за танц и подоцна се зафатила со натпреварувачко [[мечување]], но морала да се повлече делумно поради високите трошоци.<ref name="NPR2017">{{Наведени вести|url=https://www.npr.org/transcripts/564579012?storyId=564579012?storyId=564579012|title=Greta Gerwig Explores Mother-Daughter Love (And Angst) In 'Lady Bird'|last=Gross|first=Terry|date=November 16, 2017|access-date=January 25, 2020}}</ref> Таа имала намера да заврши диплома за музички театар во [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]], но завршила да дипломира на колеџ Барнард со диплома за англиски јазик и филозофија.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.hannahtakesthestairs.com/cast.html|title=Hannah Takes The Stairs|accessdate=February 21, 2015}}</ref> Надвор од наставата, таа настапила во Универзитетот Колумбија, Варсис Шоу со Кејт Мекинон .<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.college.columbia.edu/cct/spring14/cover_story0|title=Varsity Show Endears and Endures &#124; Columbia College Today|last=Vinciguerra|first=Thomas|date=Spring 2014|publisher=[[Columbia University]]|accessdate=January 31, 2017}}</ref>