Иван Шопов: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед)
}}
 
'''Иван Шопов''' ([[25 јули]] [[1987]], [[Скопје]], [[Македонија]]) е македонски [[писател]].
 
== Животопис ==
Иван Шопов дипломирал на Катедрата на општа и компаративна книжевност на [[Филолошкиот факултет „Блаже Конески“|Филолошкиот факултет]] „[[Блаже Конески]]“ при [[Универзитет Св. Кирил и Методиј|Универзитетот Св. Кирил и Методиј]]<ref>https://www.novamakedonija.com.mk/zivot/od-drug-agol//</ref> во [[Скопје]]. Иван Шопов е автор на збирка раскази Азбука и залутани записи, [[2010]] година, за која ја добил наградата „Новите!“ за најдобар дебитантски прозен ракопис, збирката песни во проза Меше на годината (2012), 091 – антиразгледници од Скопје, збирката раскази 091 – антиразгледници од Скопје [[2018]], збирката сатирични текстови Хрониките на Арслан Новинарски [[2018]], мини-книгата Осум наративни прошетки со фиќо или што научив за пишувањето од Застава 750 [[2019]] и збирката раскази Скопје: изгубените чевли на градот [[2020]].
 
Пишува и поезија и хаику. Расказите и песните му се преведени на англиски, романски, чешки, српски, хрватски, германски, словенечки и бугарски јазик. Заедно со [[Владимир Лукаш]], во 2019 го основа мобилниот културен центар КЦ 750. Иван Шопов работел како уредник во издавачката куќа „[[Темплум]]“ од Скопје. Тој е сопруг на писателката [[Николина Андова Шопова]].
== Дела ==
* Азбука и залутани записи<ref>https://okno.mk/sites/default/files/068-ivan-sopov-azbuka-i-zalutani-zapisi_0.pdf</ref>, раскази, 2010 година;
* Меше на годината, прсни во проза, 2012)година;
 
* Меше на годината, прсни во проза, 2012)година;
 
* 091 – антиразгледници од Скопје, раскази, 2018 година;
 
* Хрониките на Арслан Новинарски, сатирични текстови, 2018 година;
 
* Скопје: изгубените чевли на градот, раскази, 2020 година.