Разлика помеѓу преработките на „Христо Саракинов“

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: бил македонски револуционер → — македонски револуционер
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: бил македонски револуционер → — македонски револуционер)
[[Податотека:Hristo Sarakinov.jpg|мини|десно|200п|Христо Саракинов во офицерска униформа]]
'''Христо Саракинов''' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член на [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]], бугарски офицер и капетан.
== Животопис ==
Саракинов е роден во 1872 година во селото [[Саракиново]], тогаш во [[Османлиското Царство]], денес во [[Грција]]. Учи во [[Воден]], [[Солунска машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“|Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“]], а подоцна во [[Школа за резервни офицери (Бугарија)|Военото училиште]] во [[Софија]], кое го завршува во 1895 година и пристапува на воена служба во бугарската армија. Влегува во [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]].