Географија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени (од 79.126.252.220) и ја поврати преработката 3881804 на P.Nedelkovski)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Physical_world.jpg|thumb|333px|right|Физичка географска карта на Земјата.]]
 
'''Географија'''<ref>{{ДРМЈ|географија}}</ref> или '''земјопис'''<ref>({{ДРМЈ|земјопис}}</ref>, од {{Lang-grc|γεω}} „земја“ и ''γραφία'' „опишува“) или '''земјопис'''<ref> — описна [[наука]] која своето внимание го насочува кон опишувањето на [[планета]]та [[Земја]]. Во потесна смисла, географијата е и природна и општествена наука, бидејќи ги проучува и опишува сите форми на земјината површина и сите природни појави што настануваат на неа и во [[атмосфера]]та од една, и [[население]]то (како дел од Земјата) и неговата [[Стопанство|стопанска]] дејност, од друга страна. Исто така, географијата ја опишува и проучува разместеноста на природните богатства, [[Растенија|растителниот]] и [[Животни|животинскиот]] свет на Земјата.
 
Човекот отсекогаш се интересирал за светот околу себе. Токму тоа е и причината што зачетоците на географијата како наука се појавиле уште во античко време. Обично таа се развивала со развојот на [[трговија]]та и [[морепловство]]то, а уште поинтензивно се развива подоцна, во времето на [[големите географски откритија]]. Во антиката, многу народи ја развивале географијата, како [[стара Грција|старите Грци]], [[Арап]]ите, [[Стар Рим|старите Римјани]] и други. Од последниве, најистакнати географи биле [[Птоломеј]] и [[Страбон]]. Птоломеј е и еден од првите географи кои ја опишале територијата на [[Македонија]].