Кинопроизводство: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Пред Продукција: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден
с (→‎Прва фаза – развивање: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
с (→‎Пред Продукција: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден)
 
== Пред Продукција ==
Во пред продукцискиот период, секој чекор од правење на филмот е внимателно дизајниран и планиран. Продукциската компанија е креиранасоздадена и производната канцеларија е основана. Се подготвува ТВ илустрираниот приказ со помош на илустратори. Концептиран е буџетот за филмот и се планираат трошоците за филмот. За поголеми продукции, филмот е осигуран за да се заштити против несреќи.
Продуцерот вработува екипаж. Природата на филмот, и неговиот буџет, одлучува за тоа колкав и од каков тип ќе биде екипажот. Повеќе познати холивудски филмови вработуваат стотици членови на екипажот, додека филмови со мал буџет или независни филмови се направени од екипаж составен од осум или девет (или помалку) членови. Овие се типични позиции на членовите на екипажот.
Режисерот е примарно задолжен за прикажување на приказната, креативни одлуки и глумата во филмот.