Еребица: Разлика помеѓу преработките

Додадени 296 бајти ,  пред 2 години
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB)
==Еребицата како тема во уметноста==
* „Јаребице шарена“ - македонска народна песна.<ref>Ѓорѓи Доневски, ''Сокол ми лета високо''. Скопје: Културно-уметничкото друштво „Гоце Делчев“, 1978, стр. 177.</ref>
* „Еребиченце“ - песна на македонските музичари [[Елена Христова]] и [[Горан Трајкоски|Горан Трајковски]] од 2011 година.<ref> Elena Hristova, Goran Trajkoski, ''Bioscopia'', SJF Records 131, 2011.</ref>
 
== Наводи ==