Разлика помеѓу преработките на „Повреда“

Одземени 5 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: редстав → ретстав)
* '''Vulnus lacero - contusum''' - нагмечотина и раздеротина;
* '''Vulnus lacerum''' - раздеротина;
* '''Vulnus morsum''' - каснатина;
* '''Vulnus explosivum''' - експлозивна;
* '''Vulnus sclopetarium''' - огнострелна рана;
 
== '''Термички повреди''' ==
Смрзнотиците настануваат под дејство на ниски температури при што доаѓа до локални оштетувања на кожата и подлабоките ткива. Кај смрзнотиците има три степени и тоа:
 
* Прв степен Congelatio erithemathosa - црвенило, болка, оток;
* Втор степен Congelatio bullosa - ливидна боја, меури;
* Трет степен Congelatio gangrenosa - [[гангрена]];
Анонимен корисник