Разлика помеѓу преработките на „Пеце Атанасовски“

исправљено
(исправљено)
 
 
== Животопис ==
 
[[Податотека:]]
Пеце Атанасовски е роден на 25 октомври 1925 во селото [[Долнени]]. Неговите први музички настапи започнале на [[Радио Скопје]] во 1946 година, како и во ансамблот „[[Танец (ансамбл)|Танец]]“ во 1950 година. Во периодот од 1959 до своето пензионирање бил раководител на Оркестарот на народни инструменти во Радио Скопје и кореограф на повеќе од дваесет културно-уметнички друштва во [[Македонија]]. Од Од 1966 година, па во текот на следните 29 години, раководел со Фолклорната школа за странци во [[Отешево]]. Во 1973 година го основал и бил директор на Долненскиот фестивал. Со своите гостувања со разни културно-уметнички друштва низ светот ги афирмирал високите достоинства на македонскиот мелос. Како светски признат народен инструменталист држел часови на повеќе универзитети низ светот, меѓу кои и во [[Лос Анџелес]] и [[Токио]]. Починал на 14 септември 1996 година во [[Скопје]].<ref name="макенц"/>
 
171

уредување