Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

нема опис на уредувањето
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Отповикано
{{Инфокутија стадион |
име = Национална арена „Тоше„Филип Проески“II Македонски“ |
прекар = Градски стадион |
слика = [[Податотека:Philip II Arena 2017.jpg|240п]] |
}}
 
'''Национална арена „Тоше Проески“''' (поранешни имиња: '''Филип II Македонски''', '''Градски стадион''', '''Телеком арена''') — повеќенаменски [[стадион]] во [[Скопје]] за разни [[спорт]]ови, кој најчесто се користи за [[фудбал]]ски натпревари. На него играат фудбалските клубови [[ФК Работнички]] и [[ФК Вардар]], како и [[Фудбалска репрезентација на Македонија|фудбалската репрезентација на Македонија]].
 
Моменталниот максимален капацитет на арената изнесува над 33.000. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувала стадионот во февруари 2009 година со името Национална арена „Филип Втори“, но во ноември 2016 година стадионот бил преименуван во Телеком Арена по потпишаниот договор со Македонски Телеком.<ref name="утрински">{{наведени вести|url=http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4698E03907BDA24A99CFC747ACAB62E2|title=Арената „Филип II“ се ребрендира во „Телеком арена“|date=4 ноември 2016|work=[[Утрински весник]]|publisher=МПМ Македонија|language=македонски|accessdate=5 ноември 2016|location=Скопје}}</ref> Во септември 2017 година, договорот за името Телеком Арена бил раскинат и старото име Филип Втори, било вратено.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=https://ekipa.mk/telekom-go-raskina-dogovorot-so-adsdp-se-vraka-filip-vtori/ |title=„Телеком“ го раскина договорот со АДСДП: Се враќа „Филип Втори“! |publisher=ekipa.mk |date=7 септември 2017 |accessdate=28 мај 2018}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница |url=https://sportski.mk/%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%9C%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%86/ |title=Нема повеќе „Телеком Арена“, Германците го раскинуваат договорот?! |publisher=sportski.mk |date=7 септември 2017 |accessdate=28 мај 2018}}</ref>
Анонимен корисник