Разлика помеѓу преработките на „Програмска опрема“

нема опис на уредувањето
с (→‎Поврзано: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на информатиката → информатика-никулец using AWB)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Отповикано
Поимот софвер за првпат го користи John W. Tukey, инженер по информатика, во 1957 година. Поимот настанал како аналогија на поимот „хардвер“ ([[машинска опрема]]).
 
'''Системска програмска опрема''' ({{lang-en|system software}}) ја претставува целокупната програмска опрема што е неопходна за работа и поддршка на сметачкиот систем и исто така ги вклучува оперативните системи и помошните програми. Made by petar bosheski
 
== Поврзано ==
Анонимен корисник