Разлика помеѓу преработките на „Француска инвазија на Алжир“

с
→‎Позадина: Правописна исправка, replaced: подржа → поддржа
с (→‎Позадина: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
с (→‎Позадина: Правописна исправка, replaced: подржа → поддржа)
== Позадина ==
 
Освојувањето на Алжир било иницирано во последните денови на [[Бурбонци|Бурбонската реставрација]] од страна на кралот [[Шарл X]] во обид да се зголеми неговата популарност меѓу францускиот народ. Територијата на денешен [[Алжир]] формално била под контрола на Османлиите до [[1830]] година. Во [[Отомански Алжир]] земјата била управувана од еден гувернер и неколку бејлици, а остатокот од земјата биле под управа на локалните берберски и арапски водачи. Самиот управител бил [[де факто]] независен, иако бил подржанподдржан или контролиран од јаничарските војници кои се наоѓале во земјата. Алжир на запад граничел со [[Марокански султанат|Мароканскиот султанат]], а на исток со [[Отомански Тунис]].
 
За време на Наполеонските војни Алжир имал голема корист од трговија со [[Медитеран]]от каде биле увезени големо количество на храна од [[Франција]] која алжирските власти го купиле со кредит. [[Французи]]те го ограничиле своето тргување бидејќи Медитеранот бил управуван од страна на [[Велика Британија]]. Владетелот на Алжир се обидел да ги зголеми даноците кое довело до нестабилност во земјата и започнување на Првата берберска војна и Втората берберска војна.