Разлика помеѓу преработките на „Дарко Спејко“

Додадени 110 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност|име=Дарко Спејко Петковски|портрет=File:Дарко Спејко1.jpg|thumb|Д...)
 
{{Инфокутија за личност|име=Дарко Спејко Петковски|портрет=[[File:Дарко Спејко1.jpg|thumb|Дарко Спејко1]]|px=220px|опис=|роден-дата={{роден на|||1988}}|роден-место={{роден во|Куманово|}}, [[Република Македонија]]|починал-дата=|починал-место=|занимање=Спортист}}
 
Дарко Петковски Спејко (27 март 1988, [[Куманово]]) – спортист и јавна личност од [[Македонија]].
[[Податотека:Дарко_Спејко2.jpg|мини|Дарко Спејко2]]
 
== Живот ==
Започнал да тренира гимнастика на 6-годишна возраст, со 9 години ракомет, а подоцна по неколку години кошарка. Играше за второлигашки клубови, по што се врати во атлетиката. Тој е шампион на [[Македонија]] во трискок за 2014 година.
 
Во 2015 година учествуваше во реалното ријалити шоу [[Големиот брат]] при што ја освои првата награда.
 
Во [[Куманово]] имаше своја кошаркарска школа „Ball for life“.
 
Денеска освен што е модел и инфлуенсер, Спејко е спортски директор на кошаркарскиот[[КК Куманово|Кошаркарскиот клуб Куманово]].
1.634

уредувања