Разлика помеѓу преработките на „Маќаш Ракоши“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: Се со цел → Сè со цел
с (→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга)
с (→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: Се со цел → Сè со цел)
Маќаш бил роден како ''Маќаш Розенфелд'' во градот Ада, тогашна [[Австроунгарија]].<ref name="Gábor Murányi">[http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html Gábor Murányi] {{Wayback|url=http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html|date=20080124044354}}</ref>{{sfn|Lendvai|2003|pp=430}}<ref>[http://www.encyclopedia.com/doc/1O85-RkosiMtys.html?Q=KOSI Mátyás Rákosi - Encyclopedia.com]</ref> Тој бил шестиот син на еврејски трговец. Служел во австроунгарската војска кога избила [[Прва светска војна|Првата светска војна]], а бил заробен на [[Источен фронт (Прва светска војна)|Источниот фронт]].
 
Се вратил дома во 1919 година, и учествувал во комунистичката влада на премиерот [[Бела Кун]]. По задушување на револуцијата, тој отишол во [[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|Советскиот Сојуз]] и се вратил во Унгарија во 1924 година, каде што тој бил затворен и вратен во СССР во 1940 година. СеСè со цел да се вратат во Унгарија револуционерните знамиња што руските војници ги заробиле во Вилагош 1849 година.<ref name="Mátyás Rákosi">[http://www.rev.hu/history_of_56/szerviz/kislex/biograf/rakosi.htm Mátyás Rákosi]</ref> Во Советскиот Сојуз бил секретар на [[Комунистичка интернационала|Коминтерната]]. Се вратил во Унгарија на 30 јануари 1945 година со помош на [[Црвена армија|Црвената армија]], со цел да ја организира Унгарската комунистичка партија.<ref name="Mátyás Rákosi" />
 
По ослободувањето на Унгарија во 1945 година, тој станал генерален секретар на Унгарската комунистичка партија. Во 1948 година, тој ги натерал социјалдемократите да се приклучат кон комунистите, со цел да ја формираат [[Унгарска работничка народна партија|Унгарската работничка народна партија]]. До 1949 година ја укинал опозицијата, со што Унгарија станала еднопартиска држава. Често го опишувале како ''најдобар унгарски ученик на [[Јосиф Сталин|Сталин]]''. Тој развил силен култ на личноста. За време на неговото владеење, голем број вистински и потенцијални непријатели на новата влада биле уапсени и убиени.