Разлика помеѓу преработките на „Пајажината на Шарлота (цртан филм)“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован (3)
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован (3))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Машински превод}}
'''Пајажината на Шарлота''' ({{lang-en|Charlotte's Web}}) е [[САД|американски]] [[анимиран филм]] од [[1973]] година, дело на продуцентските куќи [[Хана-Барбера]] и Sagittarius, базиранзаснован на истоимената книга за деца од [[1952]] година, напишана од Е. Б. Вајт. Филмот, како и книгата, е за едно прасе, по име Вилбур кое ќе се спријатели со еден интелигентен пајак по име Шарлота, која ќе го спаси од кланица. Својата премиера во [[САД]] ја имал на [[22 февруари]] 1973 година, со умерен успех кај критиката и публиката, додека во кино салите почнал со проекции на [[1 март]] [[1973]] година. Тоа е првиот од само три анимирани филмови на Хана-Барбера кои не биле базиранизасновани на нивните познати телевизиски ликови, [[Песната на Хајди]] (1982) [[Си била еднаш една шума]] (1993). Подоцна, после големиот успех на видео касетата, која ја повратила популарноста на овој анимиран филм, филмското студио [[Парамаунт]] одлучило да направи продолжение, под наслов [[Пајажината на Шарлота 2: Големата авантура на Вилбур]] по кое следел и игран филм базиранзаснован на оригиналната приказна.
 
== Дејствие ==