Извоз: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Бариери: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎Макроекономија: Правописна исправка, replaced: бруто домашниот производ → бруто-домашниот производ)
с (→‎Бариери: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
 
== Бариери ==
Извозните бариери се поделени во четири големи категории: мотивациони, информативни, оперативни/базиранизасновани на ресурси и знаење.<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Government export promotion: A global perspective|last=Seringhaus|first=F. R|publisher=Routledge|year=1990|isbn=0415000645|pages=1}}</ref><ref name=":1">{{Наведено списание|last=Stouraitis|first=Vassilios|last2=Boonchoo|first2=Pattana|last3=Mior Harris|first3=Mior Harun|last4=Kyritsis|first4=Markos|date=2017|title=Entrepreneurial perceptions and bias of SME exporting opportunities for manufacturing exporters: A UK study.|url=https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/JSBED-03-2017-0095/full/html|journal=Journal of Small Business and Enterprise Development|volume=24|issue=4|pages=906–927|via=}}</ref>
 
[[Трговска бариера|Трговските бариери]] се владини закони, [[Државна регулација|регулативи]], [[полиси]] или практики кои ги штитат домашните производи од странска конкуренција. Иако ограничувачките деловни практики понекогаш имаат сличен ефект, тие обично не се сметаат за трговски бариери. Најчестите надворешно-трговски бариери се мерките и политиките наметнати од владата што ја ограничуваат, спречуваат или попречуваат меѓународната размена на стоки и услуги.<ref name="trade_barriers">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.cftech.com/BrainBank/INTERNATIONALAFFAIRS/TargTradBarr.html|title=Targeted Trade Barriers|publisher=cftech.com|archive-url=https://web.archive.org/web/20130429151154/http://www.cftech.com/BrainBank/INTERNATIONALAFFAIRS/TargTradBarr.html|archive-date=29 April 2013|accessdate=27 July 2015}}</ref>