Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Мечкин Камен“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
→‎Борбата: Граматика
(Замена на Image:Flag_of_Kruševo_Republic.svg со Image:Flag_of_the_Kruševo_Republic.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed:).)
(→‎Борбата: Граматика)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
Четниците на [[Питу Гули]] се утврдиле на [[Мечкин Камен]], скалесто плато на [[Биринска Планина]], која е падина од [[Баба планина]]. [[Питу Гули]] пред самата борба одржал говор и заповедал поради ограничените резерви на муниција, да не се пука сè додека Турците не се доближат блиску.
 
Одредот се поделил на 9 чети, една под команда на Питу Гули, а другите под команда на осум други војводи којкои стоеле на чело на селските милиции.
 
Турците настапувале од три страни - од селата [[Бирино]], [[Журче]] и [[Острилци]]. Борбата започнала во 10 часот наутро, откако четниците го задржале башибозлукот нападнала редовната армија. Во 19 часа приквечер [[Мечкин Камен]] бил опколен и [[Турци]]те започнуваат со решителен напад.
Анонимен корисник