Разлика помеѓу преработките на „Абдикација“

с
Ознака: Изворно уредување 2017
[[Податотека:Bouchot - Napoléon signe son abdication à Fontainebleau 411 avril 1814.jpg|мини|Првото абдицирање на [[Наполеон]], oддржано во [[Фонтенбло (дворец)]] на 4 април [[1814]] година]]
 
'''Абдицирање''' или абдикација (лат. abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) е чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата.