Разлика помеѓу преработките на „Куков Проток“

с
Правописна исправка, replaced: многу пати → многупати
с (Правописна исправка, replaced: многу пати → многупати)
[[Податотека:Cook Strait.jpg|thumb|250px|right|Поглед на протокот]]
[[Податотека:Cookstraitferry.jpg|thumb|250px|right|Траектот ''[[Арахура (траект)|Арахура]]'' кој сообраќа по Куковиот Проток (на сликата во Марлборските Заливи)]]
'''Куков Проток''' или '''Куков Теснец''' ({{lang-en|Cook Strait}}) — [[проток]] помеѓу [[Северен новозеландски остров|Северниот]] и [[Јужен новозеландски остров|Јужниот]] остров на [[Нов Зеланд]]. Со векови бил нарекувал „Раукава Моана“ од [[Маорски јазик|маорите]], но моменталното име му се должи на Капетан [[Џејмс Кук]], првиот [[Европејци|европски]] командант кој го препловил (јануари - февруари [[1770]] г.). На северната страна на протокот се наоѓа градот [[Велингтон, Нов Зеланд|Велингтон]], а пак на јужната, [[Марлборски Заливи|Марлборските Заливи]] и т.н. [[Облачен Залив]].
 
Веднаш западно, на Јужниот остров се наоѓаат два големи залива, [[Златен Залив]] и [[Тасманов Залив]], и западно, брегот на Северниот остров е вовлечен во облик на џиновска крива кон брегот [[Капити (крајбрежје)|Капити]] and [[Јужнотараначки Залив|Јужнотараначкиот Залив]]. Источно Јужниот остров е вовлечен, со тоа што крајбрежјето оди југозападно по главата на [[Кампбелов ‘Рт|Камбеловиот ‘Рт]]. Кусото јужно крајбрежје на Северниот остров оди долж [[Палисеров Залив|Палисеровиот Залив]], а завршува на [[Плисеров ‘Рт|Палисеровиот ‘Рт]]. [[Велингтон]]ските населби [[Офирски Залив]], [[Островски Залив, Велингтон|Островски Залив]], [[Хутонов Залив]], [[Лијалов Залив]], [[Ронготаи]], врвот [[Моа (врв)|Моа]] и [[Брејкеров Залив|Брејкеровиот Залив]] гледаат кон брегот на Куковиот Проток.
 
== Европска историја ==
Кога [[холандија|холандскиот]] морепловец [[Абел Тасман]] го открил Нов Зеланд во [[1642]], тој мислел дека ова е источно затворен залив. Затоа тој го крстил ''Зехенов Залив'', по еден од двата брода на експедицијата. Во [[1769]] [[Џејмс Кук]] увидел дека протокот е пловен.
 
== Препливување на протокот ==
Барем еден [[Маори|Маор]] го има препливано протокот („Раукава“) во [[1831]] г. По успешното препливување од страна на Бари Девонпорт на [[20 ноември]] [[1962]], протокот е препливан многу патимногупати потоа.
 
== Надворешни врски ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Протоци во Нов Зеланд]]
[[Категорија:Марлборо (регион)]]