Разлика помеѓу преработките на „Пролог“

Одземени 90 бајти ,  пред 1 година
Одбиени последните 2 промени (од Simonka34) и ја поврати преработката 4067959 на Bjankuloski06
(Одбиени последните 2 промени (од Simonka34) и ја поврати преработката 4067959 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
 
[[File:Prologue I.jpg|thumb|Уметничко дело на [[Густав Доре]].]]
'''Пролог''' ([[Грчки јазик|грч.]]: πρόλογος (прологос) од зборовите про што значи ''пред'' и логос што значи ''збор'') е отворање на некоја приказна или текст. Во прологот најчесто се воспоставуваат околностите и се поставува рамка со позадинските детали. Тоа често е некоја друга приказна која што претходела на главната, или пак тоа се само дополнителни информации коишто авторот сметал дека е важно да ги напомене пред да започне главниот дел.