Разлика помеѓу преработките на „А. ден Долард“

с
→‎Книги за Македонија: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎Книги за Македонија: Правописна исправка, replaced: два пати → двапати)
 
* „Четири месеци кај комитите, повластени убијци“ (Quatre mois chez les comitadjis, meurtriers patentés, 1934) - репортажа
* „[[Ориент Експрес]]“ (Oriënt-Express, 1934) - роман посветен на борбата за слободна Македонија
* „Заедно е два патидвапати сам“ (Samen is twee keer alleen, 1976) - роман
 
== Романот „Свадбата на седумте Цигани“ ==