Разлика помеѓу преработките на „Персонификација“

#WPWPMK #WPWP
(Одбиена последната промена (од 77.29.101.233) и ја поврати преработката 3411228 на Bjankuloski06)
(#WPWPMK #WPWP)
 
[[Податотека:Ђорђе Јовановић Србија 1909.jpg|мини|десно|250п|Персонификација на Србија, дело на [[Ѓорѓе Јовановиќ]]]]
'''Персонификација''' е најпознатата и најчестата сложена [[тропа]]. Со оваа фигура на неживите нешта им се препишуваат особини на живи суштества. Всушност персонификација е кога се даваат човечки особина на нештата. Честа фигура е во [[поезија]]та.
 
1.148

уредувања