Разлика помеѓу преработките на „Извор“

Додадени 154 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK
(#WPWPMK)
'''Извор''' — место од каде што потечува некој [[поток]] или [[река]].
[[Податотека:Big Spring Missouri 1-02Aug08.jpg|мини|десно|220п|Извор на реката [[Мисури (река)|Мисури]]]]
 
==Изворот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Извор“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 76.</ref>
1.503

уредувања