Разлика помеѓу преработките на „Ролинг Стоун“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: јануари, 1 → јануари 1, ноември, 1 → ноември 1
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: јануари, 1 → јануари 1, ноември, 1 → ноември 1)
|image_file = Rolling Stone January 22 1981 cover.png
|image_size =
|image_caption = [[Џон Ленон]] и [[Јоко Оно]] на насловната на изданието од 22 јануари, 1981 на ''Ролинг Стоун''
|editor = [[Џен Венер]]<br />Вил Дана (главен уредник)
|editor_title =
'''''Ролинг Стоун''''' ({{lang-en|Rolling Stone}}) е списание со седиште во САД, посветено на [[музика]]та, [[политика]]та и [[популарната култура]]. Излегува на секои две седмици. ''Ролинг Стоун'' бил основан во [[Сан Франциско]] во 1967 година од страна на [[Џан Венер]] (кој сѐ уште е уредник и издавач) и музичкиот критичар [[Ралф Ј. Глисон]].
 
За да го основа весникот, Венер позајмил $7,500 од членовите на неговата фамилија и од фамилијата на неговата тогаш идна жена Џејн Шинделхејм.<ref name="Wenner's world">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.salon.com/people/bc/1999/04/20/wenner/print.html|title=The evolution of Jann Wenner: How the ultimate '60s rock groupie built his fantasy into a media empire|last=Weir|first=David|author2=Salon people.com|date=April 20, 1999|work=Wenner's world|publisher=''People (magazine)'' magazine|accessdate=2009-02-12}}</ref> Првото издание било објавено на 9 ноември, 1967 година.<ref>{{Cite episode | title = Pable Pawncasso | episodelink = List of Pawn Stars episodes#Season 4 | series = Pawn Stars | serieslink = Pawn Stars
| airdate = April 4, 2011| season = 4| number = 18 }}</ref>