Разлика помеѓу преработките на „Западна Европа“

Додадени 180 бајти ,  пред 1 месец
с
Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме| (30)
с (Јазична исправка, replaced: глечери → ледници using AWB)
с (Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме| (30))
 
Политички, Западна Европа ги вклучува:
 
* '''Скандинавскиот Полуостров''': {{flagзнаме|ДАН}}, {{flagзнаме|ФИН}}, {{flagзнаме|НОР}}, {{flagзнаме|ШВЕ}}, и {{flagзнаме|ИСЛ}}
* '''Британските Острови''': {{flagзнаме|ИРС}} и {{flagзнаме|ВБР}}
* '''Алпите''': {{flagзнаме|АВТ}}, {{flagзнаме|ЛИХ}}, {{flagзнаме|ГЕР}} и {{flagзнаме|ШВА}}
* '''Бенелукс и Франција''': {{flagзнаме|ФРА}}, {{flagзнаме|МОН}}, {{flagзнаме|БЕЛ}}, {{flagзнаме|ХОЛ}}, и {{flagзнаме|ЛУК}}
* '''Апенинскиот Полуостров''': {{flagзнаме|ИТА}}, {{flagзнаме|СМР}}, {{flagзнаме|МЛТ}} и {{flagзнаме|ВАТ}}
* '''Пиринејскиот Полуостров''': {{flagзнаме|ШПА}}, {{flagзнаме|ПОР}}, {{flagзнаме|АНД}}
 
== Држави во Западна Европа ==
! Држава!! Главен град !! Површина кm² !! Население (ООН, 2009)
|-
| {{flagзнаме|БЕЛ}} || Брисел || 30 528 || 10 741 000
|-
| {{flagзнаме|ИРС}} || Даблин || 70 286 || 4 517 800
|-
| {{flagзнаме|ЛУК}} || Луксембург || 2 586 || 491 700
|-
| {{flagзнаме|МОН}} || Монако-Вил || 2 || 33 000
|-
| {{flagзнаме|ВБР}} || Лондон || 244 110 || 61 612 300
|-
| {{flagзнаме|ХОЛ}} || Амстердам|| 41 526 || 16 517 532
|-
| {{flagзнаме|ФРА}} || Париз || 543 965 || 65 073 482
|}