Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Додадени 10 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: flagicon → знамеикона)
с (→‎Потекло на поимот: Јазично подобрување, replaced: == Етимологија == → == Потекло на поимот ==)
'''Варшава''' ({{lang-pl|Warszawa}}) — главен град на [[Полска]]. Сместен е на реката [[Висла]], околу 350 км од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и [[Карпати|Карпатските Планини]]. Проценет број на население во 2018&nbsp;г. изнесува 1.764.615<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/powierzchnia-i-ludnosc-w-przekroju-terytorialnym-w-2018-roku,7,15.html|title=Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 roku|last=GUS|work=stat.gov.pl|language=pl|accessdate=2019-03-28}}</ref>.
 
== Потекло на поимот ==
== Етимологија ==
 
== Историја ==