Донтов метод: Разлика помеѓу преработките

Одземени 48 бајти ,  пред 1 година
с (→‎Начин на распределба: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание (2))
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
'''Д'ОнтовиотОнтов метод''' ([[англиски јазик{{lang-en|англиски]]: ''D'Hondt method''}}) е метод за распределба на [[мандат]]и од [[политичка партија|партиските]] листи според пропорционална застапеност, користејќи го [[метод на највисок просек|принципот на највисок просек]]. [[математика|Математички]], но не и оперативно, тој е еквивалентен на методот на ''Џеферсон'' и на ''Бадер-Оферовиот'' метод.
 
Овој метод за првпат бил користен во [[1899]] година во [[Белгија]] и е именуван според [[Белгија|белгискиот]] математичар [[Виктор Донт]]. Тој е помалку пропорционален отколку другиот популарен метод за распределба, [[Сен-лагеов метод|Сен-лагеовиот]], бидејќи Донтовиот метод повеќе ги фаворизира поголемите политички партии и коалиции над помалите.<ref>{{cite conference