Разлика помеѓу преработките на „Херонова формула“

Додадени 76 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Историја: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (Јазична исправка, replaced: == Надворешни линкови == → == Надворешни врски == using AWB)
с (→‎Историја: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
 
== Историја ==
Формулата му се припишува на [[Херон Александриски|Херон]], а доказ може да се најде во неговата книга „Метрика“ (''Metrica''), која е напишана во 60 година н.е.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница | url=http://mathworld.wolfram.com/HeronsFormula.html |title=Статија за Хероновата формула|publisher=WolframAlpha}} {{en}} Последен пристап 29. 4. 2013</ref><ref>{{citeНаведена мрежна webстраница | url=http://web.cortland.edu/matresearch/OxfordDictionaryMathematics.pdf |title=Oxford Concise Dictionary of Mathematics | author=C.Clapham, J.Nicholson | publisher =Addison-Wesley | year =2009}} стр.365 {{en}}</ref> Постои индикација дека формулата ја знаел [[Архимед]], а земајќи во обѕир дека „Метрика“ е колекција на математички знаења со кои располагал античкиот свет, можно е Херон само ја забележал, а не да ја открил.
 
Формула еквивалентна на Хероновата формула, а запишана во обликот: