Разлика помеѓу преработките на „Фелисити Хафман“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: актерот → глумецот using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Фелисити Кендал Хафман''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Felicity Kendall Huffman''; родена на [[9 декември]] [[1962]]) е [[САД|американска]] актерка, позната по нејзината улога како ''[[Линет Скаво]]'' во серијата '''„[[Очајни домаќинки]]“'''. Оваа улога и донесе [[Еми]] награда. Добила одлични критики за нејзината улога во независниот филм '''[[Трансамерика]] (Transamerica)''', за којашто доби и [[Златен глобус]]. Хафман освоила осум значајни награди, и била номинирана десет пати, вклучувајќи ја и номинацијата зa [[Оскар]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
=== Младост ===