Разлика помеѓу преработките на „Лилјана Тодорова“

Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: македонска литература → македонска книжевност)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Лилјана Тодорова''' ({{роден на|14.|08.|1934}}, {{роден во|Чачак}}, [[Србија]] - {{починат на|27|јануари|2017}}, {{починат во|Скопје}}) — македонски филолог, поранешен декан на Филолошкиот факултет, каде што предавала француска, франкофонска и компаративна книжевност, романист, книжевен компаратист, теоретичар и дипломат. Нејзина баба била илинденката [[Катерина Џидрова]], која завршила за учителка во Скопје, заедно со [[Гоце Делчев]] учителствувала во Штип.<ref>[http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=945&stID=1151&pR=15 ''Лилјана Тодорова, универзитетски професор и дипломат, за наставничкиот позив, за мултилингвизмот,за дипломатијата, за исполнување на обврските.... '']</ref>
 
== БиографијаЖивотопис ==
Тодорова е родена во 1934 година во [[Чачак]], [[Србија]] кога татко и бил управител на пошта инаку стручњак за телекомуникации. Мајка подоцна била вработена во меѓународната телефонија на главната пошта во Белград каде што живеле извесно време пред Втората светска војна. Образованието го започнала во Белград. Додека живеле во Белград, најстариот брат, тогаш момче на четиринаесетина години, станал член на СКОЈ. Поради опасноста тој да биде затворен од Германците, тие се вратиле во Штип, родното место на мајка и. Нејзиниот брат [[Михаил Гаврилов]] веднаш се приклучил кон партизанското движење и кога речиси цела Македонија била ослободена тој, за жал, загинал во борбите како ударник, бранејќи ја отстапницата на [[Четвртата македонска ударна бригада]]. Татко и, исто така, починал во Втората светска војна. Докторирала во [[1971]] година на тема Гзавие Мармие и Јужните Словени која е прогласена за лауреат на Академијата на науките и на уметностите на Безансон и Франш-Конте во Франција. За ова свое исклучително научно достигнување во 1972 година е избрана за дописен член на оваа француска академија. Објавила повеќе од 200 научни труда на француски, на македонски и на српски јазик посветени на француската и на франкофонската книжевност како и на француско-македонските книжевни релации. Ги иницирала студиите и проучувањата на франкофонските книжевности на Африка и на [[Канада]].