Кимон Георгиев: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
Ред 11:
}}
'''Кимон''' или ''Кимо Георгиев'', бил македонски револуционер, поројски и солунски војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== БиографијаЖивотопис ==
Роден е во [[лагадинско]]то село [[Негован (Лагадинско)|Негован]]. Влегува во [[ВМОРО]] како терорист. Во 1904 година станува четник при [[Христо Чернопеев]], а од следната 1905 година е војвода на самостојна чета, која дејствуваше во Поројско и Солунско. Негов четник е Антон Костадинов.
 
Кимон Георгиев загинува во борба со турските сили во 1907 година заедно со целата своја чета <ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 31.</ref><ref>Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 65.</ref>.
Ред 18:
==Извори==
<references/>
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
{{Дејци на МРО}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]