Свахили (народ): Разлика помеѓу преработките

Одземени 30 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: ==Карактеристики== → == Особености ==)
'''Свахили''' - народ во [[Источна Африка]] кој е дел од [[Банту-народи|Банту-народите]]те.
 
== Особености ==
==Карактеристики==
Народот Свахили ја населува територијата по брегот на Источна Африка, од [[Мозамбик]] на [[југ]] до [[Сомалија]] на [[север]]. Токму поради оваа [[Географија|географска]] положба, народот Свахили дошол во допир со [[Арапи|арапскиот]] свет и така постепено ја присвоил [[ислам]]ската [[култура]]. На тој начин, овој народ бил првиот од Банту-народите кој имал сопствена писмена традиција со повеќе [[Книжевност|книжевни]] родови - историски хроники, епски поеми со [[Религија|религиозно]]-[[Филозофија|филозофска]] содржина (познати како „тензи“), кратки лирски песни („машаири“), итн. Исто така, за разлика од другите Банту-народи, народот Свахили има [[Народна литература|народни приказни]] во кои се појавуваат не само [[животни]]те, туку и луѓето и секојдневните настани од животот.<ref>Даница Јакшић, „Легенда о Лионго Фумо - израз племенитих стремљења“, во: ''Бајке са југа Африке''. Београд: Народна књига, 1964, стр. 188-189.</ref>