Демирџојани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 2 години
с
Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција
с (Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција)
{{Инфокутија Место во Грција
{{Infobox Greek Dimos
|name = Демирџојани
|name_local = Περιστέρια
== Географиja и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 10 километри југоисточно од градот [[Драма]] и на 29 километри источно од [[Доксат]].
 
Селото се наоѓа на надморска височина од 535 метри.
== Демографија==
 
Во [[1928]] година во селото биле сместени 53 грчки семејства со 192 лица<ref>[http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928]</ref>. Во 1928 година, бројот на населението бил 231 лица, додека во [[1940]] година селото броело 359 жители.
 
Селото според пописот од [[1951]] година броело 233 жители, на пописот од [[1961]] година во селото живееле 106 жители, во [[1981]] година имало 18 жители, додека во [[1991]] година имало 5 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= I |глава= |страници=17}}</ref>. Денеска, населението на селото е 10 жители според пописот од [[2011]] година.