Разлика помеѓу преработките на „Куп на шампиони 1976/77“

с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|
с
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{main| → {{Главна|)
}}
 
'''Куп на шампиони 1976/77''' — 22-то издание на [[Лига на шампиони|Купот на шампионите]], најсилnoto [[Европа|европско]] клупско [[фудбал]]ско натпреварување.
 
Финалето е одиграно на 25 мај 1977 на [[Стадион Олимпико|стадионот Олимпико]] во [[Рим]], каде што [[ФК Ливерпул|Ливерпул]] со резултат 3:1 ја победил [[ФК Борусија Минхенгладбах|Борусија Минхенгладбах]], со тоа освојувајќи ја својата прва титула во Купот на шампионите. [[ФК Динамо Киев|Динамо Киев]] во четвртфиналето го елиминирал [[ФК Баерн Минхен|Баерн Минхен]], освојувач на Купот од претходните три сезони.
{{TwoLegResult|[[ФК Динамо Киев|Динамо Киев]]|СССР|'''1:2'''|'''[[ФК Борусија Минхенгладбах|Борусија Минхенгладбах]]'''|Западна Германија|1:0|0:2}}
|}
 
 
==Финале==
{{mainГлавна|Финале на Купот на европските шампиони во 1977}}
 
{{footballbox
|referee=Роберт Вуртс ([[Франција]])
}}
 
 
{{Лига/Куп на шампиони}}
 
[[категоријаКатегорија:Сезони во Купот на европските шампиони]]