Разлика помеѓу преработките на „Ал-Каеда“

Додадени 32 бајти ,  пред 6 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна| (4)
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна| (4))
 
=== Џихад во Авганистан ===
{{MainГлавна|Советска војна во Авганистан|Џихад}}
[[Податотека:Afghan Muja crossing from Saohol Sar pass in Durand border region of Pakistan, August 1985.png|thumb|upright]]
 
 
=== Заливска војна и почетокот на непријателството со САД ===
{{MainГлавна|Заливска војна}}
 
По повлекувањето на Советскиот сојуз од Авганистан во [[февруари]] [[1989]] година Бин Ладен се вратил во [[Саудиска Арабија]]. [[Ирачка инвазија врз Кувајт|Ирачката инвазија врз Кувајт]] во [[август]] [[1990]] година ги ставила Кралството и Куќата на Сауд на ризик. Највредните светски нафтени полиња биле на лесно впечатлива оддалеченост од Ирачките сили во Кувајт, а повикот на Садам за пан-арабизам/исламизам можел да предизвика внатрешни несогласувања.
=== Бомбардирање на Светскиот трговски центар ===
[[Податотека:Ramzi Yousef.gif|thumb|upright|[[Рамзи Јусеф]]]]
{{MainГлавна|Бомбардирање на Светскиот трговски центар}}
 
Во [[1993]] година, [[Рамзи Јусеф]] употребил автомобил-бомба за да го нападне Светскиот трговски центар во [[Њујорк (град)|Њујорк]]. Нападот имал цел да ја пробие основата на првата кула и да удри во втората кула, што би го срушило целиот комплекс. Јусеф се надевал дека ова ќе убие 250.000 луѓе. Кулите се затресле и занишале, но основата издржала и тој успеал да убие само шестмина (сепак повредил 1.042 лица и направил околу 300 милиони долари материјална штета)<ref name=yousef>{{Harvnb|Wright|2006|p=178}}; {{Harvnb|Reeve|1999}}.</ref><ref name=miis>{{cite web
=== Доцните 1990-ти ===
[[Податотека:Kenya bombing 1.jpg|left|thumb|upright|1998 [[1998 United States embassy bombings|Nairobi embassy bombing]]]]
{{MainГлавна|Напад на американската амбасада (1998)}}
 
Во 1996 година, Бин Ладен испланирал завера за убиство на Клинтон додека претседателот бил во [[Манила]] за Азиско-тихоокеанската економска соработка (АПЕК). Сепак, агенти на разузнавачката служба пресретнале порака само неколку минути пред да тргне колоната и ја предупредиле Тајната служба на САД. Агентите подоцна пронашле бомба поставена под мост.<ref>{{Cite news|title=Osama bin Laden came within minutes of killing Bill Clinton |author=Tom Leonard |newspaper=The Daily Telegraph |date=December 25, 2009 |url=http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/philippines/6867331/Osama-bin-Laden-came-within-minutes-of-killing-Bill-Clinton.html |accessdate=December 25, 2009 | location=London| archiveurl= http://web.archive.org/web/20091225150252/http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/philippines/6867331/Osama-bin-Laden-came-within-minutes-of-killing-Bill-Clinton.html| archivedate= December 25, 2009 <!--DASHBot-->}}</ref>.