Разлика помеѓу преработките на „Тувалу“

Додадени 56 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна| (7)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: пацифичк → тихоокеанск)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна| (7))
== Историја ==
 
{{MainГлавна|Историја на Тувалу}}
 
[[Податотека:Nukufetauman1831.jpg|thumb|left|150px|Човек од [[Нукуфетау]] во 1831.]]
== Географија и клима ==
 
{{MainГлавна|Географија на Тувалу}}
 
[[Податотека:Tuvalu Funafuti atoll beach.jpg|thumb|right|180px|Плажа на [[Фунафути]].]]
== Политички систем ==
 
{{MainГлавна|Политики на Тувалу}}
 
Тувалу е [[уставна монархија]] и е дел од [[Комонвелт на нации]] и [[Елизабета I]] е призната како официјална кралица на Тувалу. Таа е претставена во Тувалу од генерален гувернер кој е назначен како совет од [[Премиер на Тувалу|премиерот на Тувалу]]. Локалниот парламент има 15 членови и се избрани за мандат од четири години. Пратениците одбираат премиер кој е претседател на Владата. Во Тувалу нема политички партии и изборите се воглавно според лични или фамилијарни врски.
== Административна поделба ==
 
{{MainГлавна|Административна поделба на Тувалу}}
 
[[Податотека:Tuvalu, administrative divisions - mk - monochrome.svg|thumb|200px|right|Карта на Тувалу.]]
== Стопанство ==
 
{{MainГлавна|Економија на Тувалу}}
 
Тувалу скоро и да нема природни ресурси и главен извор на приход е од странство. Единствените работни места кои добиваат редовна плата се тие на владата. Покрај тоа, како извор на егзистенција е и [[риболов]]от и малото [[земјоделство]], особено на островот [[Фунафути]].
== Население, јазик и религија ==
 
{{MainГлавна|Демографија на Тувалу}}
 
[[Податотека:Tuvaluwoman1894.jpg|thumb|right|150px|Жена од Тувалу од 1894]]
 
== Култура во Тувалу ==
{{MainГлавна|Култура на Тувалу}}
 
Традиционалниот начин на живот на Тувалу сè уште е зачуван. Секоја фамилија има свои задачи поврзани со доброто на заедницата. Вештините на фамилиите се пренесувани од татко на син.