Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
 
== Приказна ==
[[Чикаго]], околу [[1920]] година. Наивната Рокси Харт ([[Рене Зелвегер]]) оди во посета на ноќен клуб каде настапува Велма Кели ([[Кетрин Зета-Џоунс]]), во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе ѝ најде ангажман како [[ѕвезда]] во [[водвиљ]]от („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг, бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да ѝ помогне да влезе во шоу-бизнисот, во момент на бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос. Двете девојки го привлекуваат вниманието на медиумите, но освен за насловните страници на весниците, тие се борат и за наклоноста на нивниот заеднички [[адвокат]] познатиот Били Флин (го игра Гир). И покрај ова, [[полиција]]та не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук.<ref>Антена, број 841, 8.8.2014, стр. 26.</ref> <ref>''Антена'', број 869, 20.2.2015, стр. 20.</ref>
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
{{Commons categoryрв|Chicago (film)|Чикаго}}
{{Wikiquote}}
* {{IMDb title|0299658|Чикаго}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Филмови од 2002 година]]
[[Категорија:Американски филмови]]