Разлика помеѓу преработките на „Оливер Бирхоф“

Одземени 16 бајти ,  пред 9 месеци
с
Стилска исправка, replaced: ) е → ) —
с (Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
 
}}
 
'''Оливер Бирхоф''' ( германски изговор:ˈɔlɪvɐ ˈbiːɐ̯hɔf ; роден на 1 мај 1968 година) е поранешен [[Германија|германски]] [[Фудбал|фудбалерфудбал]]ер, кој играл на позицијата {{Football/FW/player}}.
 
Тој го постигнал првиот [[златен гол]] во историјата на репрезентативниот фудбал, во дресот на [[Фудбалска репрезентација на Германија|германската репрезентација]] во финалето на [[Европско првенство во фудбал 1996|Европското првенство 1996]], со што и ја додел титулата на својата земја.
 
==Технички карактеристики==
Висок, силен и плоден стрелец, познат по своите одлични способности за игра во воздухот. Поради овие карактеристики често бил користен како таканаречен "таргетмен", со тоа што можел да ги долови сите шанси за гол.<ref name="acmilan.com">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.acmilan.com/en/oliver-bierhoff|title=A.C. Milan Hall of Fame: Oliver Bierhoff|work=acmilan.com|accessdate=2 April 2015}}</ref>
 
== Клупска кариера ==