Разлика помеѓу преработките на „Милунка Савиќ“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Воена кариера: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај (2)
с (→‎Воена кариера: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај (2))
 
{{цитат|"Савиќ била повикана пред управникот. Тие не сакале да ја казнат, бидејќи таа се покажа како вреден и многу компетентен војник. Војското распоредување кое резултираше со нејзиниот пол да биде откриен беше нејзиниот десет. Но, ниту беше погодно една млада жена да биде во борба. Таа добила понудена за трансфер во поделбата за медицински сестри. Савиќ застанала и инсистирала дека таа само сака да се бори за својата земја како борец. Офицерот рече дека ќе размисли и ќе и го даде својот одговор следниот ден. Сеуште стоејќи, Савиќ одговори: "Јас ќе чекам." Се вели дека тој само ја остави да стои еден час пред да се согласи да ја испрати назад во пешадијата."<ref name="mentalfloss">{{cite web|url=http://www.mentalfloss.com/article/52603/5-fiercest-one-liners-history?utm_source=article&utm_medium=website&utm_campaign=nrelate|title=5 of the Fiercest One-Liners in History &#124; Mental Floss|publisher=mentalfloss.com|accessdate=2014-04-30}}</ref>}}
Во 1914 година, во раните денови на [[Првата светска војна]], Савиќ ја доби својата прва Караѓорѓе ѕвезда по биткатаБитката кај Колубара. Таа ја доби својата втора Караѓорѓе ѕвезда по биткатаБитката кај Црна Река во 1916 година, кога таа самостојно зароби 23 [[Бугари|бугарски]] војници.<ref name=akademediasrbija />
 
==Воени почести==