Разлика помеѓу преработките на „Папа Корнелиј“

Додадени 28 бајти ,  пред 2 месеци
с
Стилска исправка, replaced: '''Папа → '''
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Фабиан → Фабијан)
с (Стилска исправка, replaced: '''Папа → ''')
 
other = Корнелиј
}}
'''Папа свети Корнелиј''' бил [[папа]] во периодот од 6 март или 13 март [[251]] до јуни [[253]] година.
 
Тој бил избран за [[папа]] на 6 март или на 13 март [[251]], за време на прогонувањето на римскиот цар Дециј. На неговото избирање се спротиставил Новацијан, кој тврдел дека епископите немале право да даваат одлуки за смртни гревови како убиство, прељуба и апостезија, туку можат да бидат докажани само преку судот; Папа Корнелиус од друга страна пак го тврдил токму спротивното. Со помош на свети Киприан, тој бил избран за нов [[папа]]. [[Новациан]] избегал од [[Рим]], но неговите следбеници создале еден вид на секта позната како новацианисти.
 
Овој светец се чествува на 16 [[септември]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Папи}}