Разлика помеѓу преработките на „ФК Лестер Сити“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎Надворешни врски: Отстранување на категорија using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
Клубот бил основан во 1884 година како ''Лестер Фос'' и се натпреварувал на терен во близина на патот Фос Роуд. Тие подоцна се преселиле на Филберт Стрит во 1891 година и одиграле таму 111 години по ред, пред да го релоцираат бизнисот во близина на Волкерс стадионот во 2002 година.
 
Лестер се приклучил на Фудбалската лига на Англија во 1894 година. Највисокиот ранкинг на клубот во историјата му било завршувањето на второто место во елитата, во тогашната [[Прва Дивизија]] во сезоната 1928-1929 во англискиот фудбал, сесè до [[Премиер лига на Англија 2015-2016|сезоната 2015-2016]] кога Лестер за првпат станал шампион на Англија со освојувањето на [[Премиер лига]]та. Клубот има освоено уште шест наслови во Втора дивизија (пред името на оваа лига да стане Чемпионшип фудбал лига) и една титула во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]]. Тие го имаат освоено [[Лига куп]]от на трипати (клуб со најмногу титули меѓу тимовите кој пак никогаш не триумфирале во [[ФА Куп]]от), и биле финалисти во [[ФА Куп]]от дури четири пати, но никогаш не ја освоиле титулата. Нивните четири порази во финалињата претставуваат рекорд на турнирот рекорд за најголем број порази во финалето без да се има освоено натпреварувањето. Клубот има поминато само една сезона надвор од првите две нивоа на англискиот фудбал.
 
Домашните бои на клубот се темно сини со бели шорцеви, додека кога настапуваат на гостински терен против тимови кој исто така играат во сина опрема, Лестер најчесто настапува во главниот резервен дрес кој е црн со жолто од страните како и натписите на спонзорите и имаат црни шорцеви.