Разлика помеѓу преработките на „Сметачко памтење“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎Заклучок: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎Основни концепти: Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка using AWB)
с (→‎Заклучок: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
 
Секој компјутерски систем зависи од единиците кои овозможуваат превремено или трајно складирање на податоци. Во текстот погоре беа претставени каректеристиките и системските параметри на меморијата. Посебно техниките за страничење и сегментирање, принципот и реализацијата на виртуелната меморија, реализацијата на кеш меморијата и паралелни мемориски модули.
Меморијата како што е кажано погоре од самите почетоци па сесè до денес највеќе ги засегала и интересирало програмерите којшто секогаш сакале и барале со е можно повеќе меморија и што е уште поважно таа да е што е можно побрза.
 
== Наводи ==