Ербас А380: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Фаза на дизајнирање: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Тулузаа → Тулуза (4))
с (→‎Фаза на дизајнирање: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
 
На 19 декември 2000, надзорниот одбор, на ново реконструираниот Ербас, гласал за лансирање на програма вредна 8.8 билиони евра за да се изгради А3XX, преименуван како A380, со нарачки од 50 фирми од 6 добро пласирани клиенти. Именувањето А380 произлегува од претходните авиони на фамилијата Ербас, последователно на
А300 до А340. Беше избрано поради бројот 8 кој одсликува напречен пресек на двокатниот дел и е среќен број во некој азиски земји каде што авионот беше пазарен. Конфигурацијата на авионот беше завршена во почетокот на 2001, а производството на првите компоненти на крилата на А380 почна на 23 јануари 2002. Производните трошоци за А380 достигнаа до 11 билиони евра сесè до комплетирањето на првиот авион.
 
===Производство===