Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 24 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Источно-православната Пентархија во 17 век: Правописна исправка, replaced: Православието → православието
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
с (→‎Источно-православната Пентархија во 17 век: Правописна исправка, replaced: Православието → православието)
 
== Источно-православната Пентархија во 17 век ==
Кога во [[1589]] година метрополитска [[Москва]] го добила статусот на независна патријаршија (што значи дека повеќе не била подредена на пораниешната Вселенската патријаршија на КонстантинополЦариград), Православиетоправославието ја вклучувало неа во новата Пентахрија, сочинета од КонстантинополЦариград, Москва (на местото на Католички Рим), Антиохија, Ерусалим и Александрија.
 
== Други значења ==