Разлика помеѓу преработките на „Француска кујна“

Одземени 10 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Храна и состојки: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Тулуза, Керси и Авејрон: Правописна исправка, replaced: Тулуз → Тулуза)
с (→‎Храна и состојки: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
Омлет, тврдоварени со мајонез, кајгана, кајгана на посебен кулинарски начин и јајца на око.
Билите и зачините се разликуваат и варираат по региони така што се среќаваат лилјани, билки од Прованса, тарос, рузмарин, риган, лаванда, мајцина душица и анасон.
Свежо овошје и зеленчук, како и свежа и замрзната морска храна можат да се купат од маркети или специјални продавници кои се наменети за тоа. Уличните пазари се оддржуваат на повеќе локалитетиместа во одредени денови, а додека пак некои градови имаат постојан покриен пазар за храната, трговци на мало кои продаваат месо и риба. Овие подобро ја чуваат храната отколку периодичните улични маркети.
 
<Gallery perrow="5">