Разлика помеѓу преработките на „Put in bay“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎'''Туризам''': Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирано → сместено using AWB)
с (→‎'''Туризам''': Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
Во Путин Беј се наоѓа споменикот наречен [[“Победа на Пери и меѓународен мир”]] во чест на [[Оливер Хазард Пери]] кој на 10 септември 1813 година извојувал поморска победа над британските бродови во војната во 1812.
Изградбата на споменикот започнала во 1912 година, а на 13 јуни 1915 година бил отворен за јавноста. Споменикот е висок 107 метри и е направен од 78 слоја на розов гранит, а врвот е направен од 11 тони бронзена урна. Неговата висина го прави највисоката отворена опсерваторија која е управувана од американската служба на националниот парк. Остатоците од шест воени офицери, тројца Британци и тројца Американци биле закопани под подот на споменикот.
Други историски локалитетинаоѓалишта:
* Имотот [[Стоунхеџ]] - имот со објекти од 19 век кои се наоѓаат на листата на [[Државната архива на историски места]].
* Пештерата “Пери” ([[Perry’s Cave]]) - пештера откриена од страна на Индијанците. Пери испратил луѓе во пештерата за време на војната во 1812 година (битката на езерото Ири). Во пештерата се наоѓа подземното езеро од кое луѓето на Пери добивале вода за пиење, откако претходно се разболиле откако пиеле вода од езерото Ири која била заразена од бактерија. Водата во пештерата била чиста и така тие си го вратиле здравјето и биле спремни да се вратат во битката.