Разлика помеѓу преработките на „Римска уметност“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Сликарство: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Скулптура: Правописна исправка, replaced: Партиското царство → Партското Царство)
с (→‎Сликарство: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
== Сликарство ==
[[Податотека:Pompeii_Painter.jpg|десно|мини|[[Помпејански стилови|П]]<nowiki/>[[Помпејански стилови|омпејанско сликарство]], [[Помпеја]]]]{{Main|Римско сликарство|Помпејански стилови}}[[Податотека:Affresco_romano_-_eracle_ed_onfale_-_area_vesuviana.JPG|мини|[[Херакле|Х]]<nowiki/>[[Херакле|еракле]] и [[Омфале]], римска фреска Помпејански четврти стил (45-79 година), Национален Археолошки Музеј, [[Неапол]], Италија]]
Од огромниот корпус римско сликарство останал многу мал дел. Најпознати и најзначајни слики се ѕидните од [[Помпеја]], [[Херкуланеум]] и други локалитетинаоѓалишта во близина, кои покажуваат како жителите на богатите крајбрежја ги украсувале нивните ѕидови во векот пред фаталната ерупција на [[Везув|Планината Везув]] во 79 година. Низа од стилови се дефинирани и анализирани од страна на модерните историчари на уметност.
 
Од 3 век до околу 400 година постои голем корпус на слики од [[Римски катакомби|Римските катакомби]], од кои не се сите христијански. Тие прикажуваат продолжување на домашната декоративна традиција во прилично поскромно социјално милје од големите куќи во Помпеја. Останало доста и од палатата на [[Нерон]] во Рим, [[Домус Ауреа]], како пример за веројатно најквалитетното ѕидно сликарство во тоа време. Од [[Египет (римска провинција)|Египет]] кој станал римска провинција постојат голем број портрети познати како [[Фајумски портрети|Фајумски мумиски портрети]]. Тие се портрети изработени на дрво и ставани врз [[Мумија|мумиите]] од страна на романизираната средна класа. Иако нивниот карактер е премногу локален, тие сведочат за римскиот стил во сликањето портрети.